Роль батьків в підготовці підлітків до нового навчального року

Вже майже добігли кінця літні канікули, відпустки. Для здобувачів освіти, які розпочинають навчальний рік в новому закладі тема адаптації найактуальніша – нове оточення, нові умови навчання, незнайомі викладачі. Це все викликає у підлітка тривогу та занепокоєння, а іноді і страх. Чому саме батьківська турбота важлива в проходженні всіх етапів адаптації підлітків, про це та інше в нашій розмові далі …
Будь-яка адаптація – це суттєва перебудова життя, яка супроводжується:
- певними відчуттями дискомфорту (зміна звичайного ритму життя та соціального оточення, відсутня можливість займатися улюбленими справами);
- зламом і дисбалансом динамічних стериотипів;
- швидким накопиченням нової інформації;
- особистісними змінами.

Що робити батькам, як допомогти підлітку швидко подолати складний адаптаційний період? Як зберегти гармонійні міжособистісні стосунки в сім’ї? А, головне, не ускладнювати психологічний клімат у родини?
1. Перш за все батьки повинні почати з себе, загальмувати негативні процеси та прислухатися до себе (Що турбує? Що викликає занепокоєння?).
2. Після спробувати допомогти собі подолати ці стани (спросити порад у близького оточення, залучивши дітей; програти разом з сім’єю найгірші варіанти своїх страхів, спланувати реальний план виходу зі складних ситуацій).
3. Підписати меморандум про безконфліктне середовище у сім’ї.
4. Розподілити обов’язки.
5. Спланувати фізичні активності, улюблене дозвілля, затишні сімейні вечері тощо.
Всі ці поради потрібні батькам для усвідомлення себе, відчуття твердої поверхні під ногами, впевненості в собі та здатності перемогти будь-які складні ситуації. Така впевненість батьків вкрай необхідна підліткам для відчуття власної безпеки. Коли батьки впевнені та щасливі підліток розуміє, що в його близькому оточені все стабільно та під контролем.
Що повинні знати батьки про адаптацію підлітків?
Адаптація – це складне соціально зумовлене явище, яке охоплює три рівні адаптивної поведінки здобувачів освіти:
- біологічний (пристосування до нового ритму життя та навчання);
- психологічний (входження до нової системи вимог та правил, пов’язаних з виконанням навчальної діяльності);
- соціальний (входження до колективу однолітків).
Потрібно пам’ятати і про готовність підлітка до навчання. Ці компоненти починають формуватися у дітей ще в дошкільному віці. І якщо батьки приділяють дитині достатньо уваги і турботи навички адаптивної поведінки допомагають дитині зайняти гідне місце у колективі та пройти легко адаптацію без ускладнень.

Чому важлива підтримка батьків під час проходження адаптації підлітків? Бо саме батьки є тією тихою гаванню де підліток почуває себе в безпеці! Від емоційного стану батьків залежить настрій дитини на цілий день! Саме від батьків дитина формує свою самооцінку, наслідує моделі поведінки у складних життєвих обставинах, звички, сімейні традиції, вчиться турбуватися про оточення, допомагати слабким, поважати людей похилого віку.
Ваша доросла дитина повинна засвоїти лише одну інформацію, знати її напевно – щоб не трапилося, підліток може розраховувати на вашу підтримку та допомогу, вірити в те, що ви завжди будете на його боці. Це важливо.

Як розпізнати батькам труднощі у адаптації підлітка?
- звертаєте увагу на емоційний стан підлітка (чи є різкі перепади настрою протягом дня, чи з бажанням вранці йде на навчання, з яким настроєм розповідає про свою навчальну діяльність)
- стан здоров’я підлітка (невротичні стани, психосоматика, режим сну, харчування)
- коло друзів, з ким спілкується в поза навчальний час
- відношення підлітка до навчального закладу
Якщо батьки відчувають ускладнення за цими спостереженнями їм потрібно звернутися за допомогою до психолога, класного керівника, щоб не накопичувати та не ускладнювати проблеми, пов’язані з адаптацією підлітка. Батьки повинні усвідомити, що саме вони наповнюють дитину добром, навичками, ресурсом на все життя!
Враховуючи особливості проходження підлітком цих етапів адаптації хочу запропонувати вам розглянути


ПОРАДИ БАТЬКАМ

«Як підготувати підлітка до виходу з карантину».


1. Збалансувати режим дня вашої дитини (навчання, харчування, режим сну, відпочинок, ресурсні активності)
2. Забезпечити організацію освітнього простору підлітка (прибрати зайві речі, навести порядок на робочому місці) робити це все потрібно заздалегідь, а не в останній день!
3. Емоційно налаштувати підлітка на навчання (обговорення найближчих планів, спонукати на позитивне мислення, заохочувати підлітка на зв'язок з друзями, однолітками – пам’ятаємо про провідну діяльність підлітків – спілкування з однолітками). Якщо підліток категорично відмовляється, або не сприймає цю ситуацію, - допоможіть! Придбайте разом з ним нові канцелярські приладдя, додайте родзинок у гардероб, допоможіть змінити зачіску тощо, просто проявіть мудрість. Ви знаєте свою дитину краще за всіх!!!
4. Контролювати власні висловлювання та емоції (наприклад, мама: «Як не хочеться йти на роботу!», «Коли вже в тебе розпочнуться канікули, я хоч відпочину!»)
5. Завжди знаходити час на фізичні активності, відпочинок, творчість. Спробуйте залишити ці активності в звичайному робочому графіку. Це зближує сім’ю, дає можливість заспокоїтися, відпочити від надмірних навантажень.
6. Періодично повторюйте та дотримуйтесь правил особистої гігієни (мити руки, носити захисну маску, тримати дистанцію, користуватися антисептичними засобами). Наполягайте на виконання цих правил, показуйте на власному прикладі, проговорюйте з підлітком правила, щоб дізнатися чи все є зрозумілим. Формуйте у підлітка відповідальне ставлення до власного здоров’я та здоров’я оточення.
7. Постійно підтримуйте у підлітка навички відповідальності та самостійності (поїв – помий посуд, повчив уроки – прибери на столі, доглядай за домашніми улюбленцями)
8. Виділяти окремий час на спілкування з підлітком (заручити дитину своєю підтримкою, цікавитися захопленнями, обговорювати вподобання, мріяти, будувати плани на майбутнє). Якщо у вас був досвід низької адаптації дитини в дитинстві, спробуйте допомогти, відволікайте увагу підлітка від тривожних думок про поразки. Пообіцяйте, вранці перед виходом на навчання затишну сімейну вечерю зі смаколиками, або активний відпочинок на вихідні, похід на природу, кінотеатру тощо.
9. Звертати особливу увагу на стан здоров’я (після тривалого відпочинку - здобувачі освіти часто скаржаться на нездужання, мають пригнічений стан, швидку втомлюваність)
10. Підтримувати постійний зв'язок з класним керівником, майстром виробничого навчання, вихователями (групи «вайбер», мобільний зв'язок, сайт навчального закладу тощо).

Виконання цих простих порад не тільки зміцнить стосунки у вашій родині, а й дозволить вам бути найкращими батьками для ваших дітей!

З повагою,
практична психологиня                                                                                                                        Наталія ДАШКОВСЬКА