Як позбутися згубної звички та кинути палити

Практика показує, що головне не припинити палити, а те,
щоб не почати робити це знову.

Перша затяжка в затишному, потаємному місці шкільного двору. Пара сигарет, потайки витягнутих з татової пачки. Елегантне куріння в компанії юних однолітків... Минуло кілька років, і ми не помітили, як тютюнопаління з нешкідливої витівки переросло в стійку звичку, що тепер перестати палити здається для нас чимось нереальним. Сигаретка під ранкову каву, на зупинці в очікуванні маршрутки, на роботі в курилці з колегами — так, або приблизно так виробляється психологічна і фізіологічна залежність від тютюну, інформує Ukr.Media.
Рано чи пізно робляться спроби зав'язати з пагубною звичкою. При цьому практика показує, що головне не припинити палити, а не почати робити це знову. Адже багато тих, хто кинули, знову хапаються за сигарету, коли виникає провокуюча ситуація (стрес, очікування, алкоголь і компанія).
Отже, як покінчити з тютюнопалінням.
Вибрати дату, щоб зробити перший крок
Це набагато ефективніше, ніж постійні та невизначені «завтра». До того ж так можна відкладати кидання до нескінченності: день народження друга, стрес на роботі, проблеми в сім'ї — постійно будуть заважати вагомі причини. Саме тому є сенс призначити конкретне число — точку відліку здорового способу життя.
Мотивація, щоб перестати курити
Серйозний аргумент, пов'язаний з моральними або фізіологічними аспектами. Наприклад, доктор оголошує пацієнту, який переніс інфаркт, що палити йому категорично заборонено. Інакше результат може бути дуже сумним. Або вагітність: жінка розуміє, що її звичка завдає непоправної шкоди майбутній дитині. До речі, у багатьох випадках людина кидає палити, коли життя ставить її перед серйозним вибором.
Заміна куріння позитивними емоціями
Найбільш вдалий час, щоб покінчити з шкідливою звичкою, — це відпустка. Вирвавшись зі звичного середовища, легше скасувати деякі щоденні ритуали. Насичений розпорядок дня, нові емоції відвернуть від думок про сигарету. А ось на узбережжі, де повітря насичене йодом і пахне морем, взагалі грішно тягнутися за цигаркою. Хочеться просто дихати на повні груди.
Спорт
Фізичні навантаження допомагають перейти на думки про здоров'я і власне тіло. А також допомагають контролювати дії та бажання. Пробігши у міському парку п'ять кілометрів або подолавши в басейні деяку дистанцію, людина відчуває приплив енергії та позитивні емоції. Більш того, думка про затягування просто викличе відразу, і навіть огиду.
Овочі та фрукти
Фахівці американського Університету Буффало встановили, що простіше перестати палити тим людям, раціон яких включає значну частку фруктів і овочів. Насправді, секрет в тому, що мозок часто плутає пристрасть до тютюну з пристрастю до клітковини. Тому елементарний салатик з моркви допоможе замінити сигарету.
Молоко
Фахівці американського Університету Дюка прийшли до висновку, що звичайне молоко робить смак сигарет неприємним. І, навпаки, є продукти, які створюють ілюзію більш приємного смаку сигарети. Наприклад, це алкоголь, м'ясо і кава. Їх вживання корисно контролювати.
Комбінований підхід
Доцільно не зациклюватися на одному методі боротьби із згубною звичкою, а підібрати декілька прийнятних саме для вас. Це підвищить ефективність непростого, але цілком здійсненного завдання перестати палити.
Кожна людина знає, що куріння — небезпечна для здоров'я звичка. Курець завдає шкоди собі та оточуючим, адже пасивне куріння ще небезпечніше, ніж звичайне. До того ж пустощі сигаретами вимагають певних фінансових витрат (що теж важливо). Курящий чоловік не викликає негативних емоцій. А от дівчина, яка курить... Жінки не замислюються, як куріння впливає на зовнішній вигляд: стан шкіри та білизну зубів.
І наостанок, бонус для тих, хто дочитав статтю до кінця.
ТОП 5 порад – Приготуйте себе до довгого шляху!
1. Пам'ятайте, що боротьба зі шкідливими звичками – це не забіг на 100 метрів, а марафон.
2. Заохочуйте себе. Заготовте собі приємності (подарунки) на середені шляху.
3. Сформуйте у собі нову звичку. Вона повинна бути корисною і приносити такі ж позитивні емоції.
4. Намагайтеся уникати ситуацій, в яких можете піддатися своїй старій звичці.
5. Не втрачайте рішучості. Ми всі помиляємося. Всі періодично зазнають невдач. Якщо з вами трапиться таке ж, не докоряйте собі надмірно. Не зупиняйтеся і не опускайте руки.

Сьогодні у всьому світі пропагується здоровий спосіб життя. Курити не тільки шкідливо для здоров'я, але і не модно і не естетично.

Практична психологиня, Наталія ДАШКОВСЬКА